@brittarnhild
Høsten 2010 besøkte jeg Syria. Jeg var blant annet i landsbyen Maalula, hvor det sies at befolkningen fortsatt snakker det språket Jesus snakket, arameisk ( nå strides de lærde om dette, men mens jeg var der valgte jeg likevel å vandre rundt og tenke at sånn snakket Jesus)
På et marked i utkanten av Maalula solgte de fiken og dadler, og at Jesus spiste både fiken og dadler kan i hvert fall ikke de lærde strides om.
Med øynene lukket, arameisk i ørene og bittesmå fikenfrø som knaste mellom tennene var det lett å vandre rundt og tenke seg 2000 år tilbake i tid. Jesus som møter mennesker, helbreder, trøster, kaller på disipler, men også formaner, preker, holder taler for store forsamlinger. Hvordan var nå Jesu liv de 33 årene han vandret på jorden?
Adventstiden for meg er tiden for å lese evangeliene på nytt, om livet Jesus levde. Jeg er såvidt i gang, men før jeg leser videre tror jeg nesten jeg må kjøpe fiken og dadler og bake en kake.
Comments