@brittarnhild

Da jeg bestemte meg for å starte dette prosjektet begynte meg med en gang å lage ei liste i hodet over hvilke land jeg ønsket å besøke først, og jeg fant ganske fort ut at India måtte komme aller først. Det er mange årsaker til det, en av dem er at jeg har ganske mange bøker av indiske Amitav Ghosh i hylla mi, bøker som jeg har kjøpt i India på mine to reiser dit.

Første gang jeg besøkte India var i 2008, en reise jeg ga til meg selv i 50års gave. Målet var Mysore, sør i India, hvor jeg bodde i tre uker hos min indiske mamma, Carolyn. Jeg reiste mye rundt i områdene rundt Mysore i løpet av mine tre uker i landet denne første gangen, men jeg tilbragte også mye tid sammen med Carolyn og hennes venninner, alle på alder med min mor. Dette var middelklassedamer med stor sans for kultur, og ikke minst syntes jeg det var veldig interessant å være nesten som ei flue på veggen når de diskurerte bøker. Og det var nettopp på en lunsj med disse venninnene at forfatteren Amitav Ghosh kom opp. Han hadde nettopp gitt ut en ny bok, Sea of Poppies, med opiumskrigene i området som bakgrunn, og damene var spente på om denne hans ferskeste bok var like bra som de andre. Nysgjerrigheten min ble selvsagt vakt, og i kofferten da jeg drog jeg lå Sea of Poppies, på min neste reise, noen år seinere, fikk jeg kjøpt de to neste bøkene i triologien, samt enda noen til av samme forfatter.

Det har tatt meg nesten to uker å lese de 530 sidene i Sea of Poppies. Litt vanskelig språk, særlig knyttet til indiske ord og uttrykk, og en slags indisk slang som brukes i dialogene, en ganske komplisert story med mange hovedpersoner og flere parallelle fortellinger i starten som etter hvert møtte hverandre, og dessuten små skrift og tildels svært tettskrevne sider. Men i dag ble jeg altså ferdig, og selv om jeg har fått grunndig understreket at det å komme seg gjennom all verdens land på ett år, noe jeg heller aldri har hatt planer om å klare, har jeg fått blod på tann i forhold til prosjektet. Dette er gøy.

Fra India beveger jeg med nordover til Nepal. Er allerede såvidt i gang med boka jeg har tenkt å lese, og ekstra gøy med denne er at jeg har møtt forfatteren. Men det vil jeg fortelle mer om etter hvert i bloggposten om Nepal. Før jeg kommer så langt har jeg planer å starte arbeidet med å lage ei liste over all verdens land og etter hvert fylle inn hvilken bok jeg kan tenke meg å lese derfra. Ann Morgan, hun som har inspirert meg til dette, har allerede laget ei slik liste og jeg kommer nok helt sikkert til å bruke ideer derfra. Men noe av det morsomme med dette er jo å finne bøker selv også da. For ikke å snakke om å få lest nue av alle de uleste bøkene jeg allerede har rundt omkring i hyller her hjemme.

Jevnlige oppdateringer blir å finne på facebooksiden Verden rundt med bøker. Om du er interessert kan du også følge dette prosjektet på den engelske bloggen Books on the Menu, og/eller på den engelskspråklige facebooksiden Visiting the World Through Books.
:::::::::::::::::::
The photos today are all from my trip to India in 2008.