@brittarnhild
Askeonsdag, den første dagen i fastetiden.
Vi er svært dyktige på å feire fest og moro og spesielle anledninger i vårt samfunn, men fastetid, det å avstå fra noe, det å forsake, er vi ikke like flinke til. Her kan fastetiden være til god hjelp, noe jeg vil komme nærmere tilbake til både her og i podcast-episodene mine gjennom de kommende sju ukene. Men i dag er det askeonsdag som er tema. Askeonsdag og første dag i rød uke i min regnbuekalender, som jeg har levd etter i noen år nå, helt siden jeg skrev boka om fastetiden, 40 dager - fra karneval til oppstandelse på IKO-Forlaget i 2008.
Jeg har funnet fram rødt strikketøy,
jeg har funnet fram Noahs Ark,
og mens jeg strikker tenker jeg tilbake til en askeonsdag for noen år siden da vi fikk besøk av en pianostemmer.
Pianostemmeren
Det er askeonsdag. Jeg sitter med en stabel kirkekunstbøker foran meg. Inspirert av den gamle katolske tradisjonen med fastetepper som henges opp i kirkene i fastetiden, ”de fattiges bibel”, som gjennom fastetidens 40 dager skal illustrere bibelhistorien, ønsker jeg å lage mitt eget fasteteppe. Ikke malerier, som de fantastiske, litt falmende teppene jeg så i Østerrike da jeg jobbet med fasteboken min, ”40 dager – fra karneval til oppstandelse” for noen år siden. Teppet mitt skal veves av ord. Ikke tenker jeg at det kun skal være til bruk i fastetiden heller, nei teppet mitt skal være til helårsbruk. Vevd med fastetidens regnbuefarger.
Farger betyr mye for meg, og nå håper jeg at bilder av glassmalerier fra kirker rundt om i verden skal gi meg inspirasjon.
Nede i stua er en pianostemmer i ferd med å stemme det snart 100 år gamle pianoet vårt. Lyden fra ustemte tangenter når opp til skriverommet mitt. Det skrus, det trykkes på tangenter, skrus litt til, og sakte men sikkert blir lydene som kastes ut i rommet renere.
Øynene mine løfter seg fra boka som ligger oppslått på skrivebordet. Regnbuefargene som lyser mot meg fra katedralvinduer løser seg opp. Isteden er det lydene fra stua som får fokus; lyder i sort, hvitt, sølv. Tonene henger i lufta.
Livet består, som pianoet nede i stua, av en masse tangenter. De gir lyd hver for seg, men er vakrest når de får lyde sammen. En enkel melodi, en vals for to, en menuett, en sonate, en symfoni. Som det gamle pianoet trengs også livet å stemmes. Flere av tonene har blitt falske, noen tangenter har hengt seg opp, støv og rusk gjør at tonene ikke klinger slik de var ment til å gjøre. Kanskje er det ikke farger som skal prege fastetiden i år. Men stillhet. En stillhet hvor Gud får plass og rom til å stemme alle tangentene?
Det er askeonsdag og i kveld er det fastegudstjeneste i kirka. Kanskje får vi tegnet et askekort i panna. Til minne om Jesu faste i ørkenen, et vitnesbyrd om at jeg ønsker å følge Frelseren, et tegn på at jeg er Guds barn.
Pianostemmeren er snart ferdig. Jeg folder hendene og ber:
Gud, takk for at du er pianostemmeren i mitt liv. Her er jeg. Stem meg og bruk så musikken min i ditt himmelske orkester.
::::::::::::::::::::::::
I 2007 gav jeg ut boken "40 dager - fra karneval til oppstandelse" via IKO-Forlaget (den er nå utsolgt) I løpet av fastetiden blogger jeg fra boka, fortellinger fra da jeg jobbet med den, og om hvordan jeg, og andre, bruker materialet. Dessuten kommer jeg hver dag til å utfordre meg og deg til å gi en gave til Kirkens Nødhjelp og/eller andre.
:::::::::::::::::::::::::::
Diverse info til hvordan du kan gi til Kirkens Nødhjelp:
Giverinfo:
Send en SMS med kodeord GAVE til 2426. Da gir du 200 kroner til Kirkens Nødhjelps arbeid.Gi et valgfritt beløp med VIPPS til 2426
Du kan også gi på gavekonto 1594 22 87248.
:::::::::::::::::::::::::::
Jeg hadde planlagt å lage rød uke sin episode på Britt Arnhilds verden på YouTube i dag, men sånn ble det ikke. Tror ikke det blir noen episode i morgen heller, men krysser fingre for fredag. Og mens vi venter kan vi jo på nytt se den røde episoden fra i fjor.
Comments