@brittarnhild
Mennesker har brukt masker, og kjent til den kraften de angivelig har, i tusener av år. I det sørlige Frankrike finnes det en hule som ble brukt til religiøse seremonier. På veggene er det malt bilder av dyr som de jaktet på, og her finnes også primitive bilder av mennesker som har på seg dyremasker. Kanskje hadde jegeren på seg en maske av dyret han jaktet på for å gi seg selv mot og styrke?
Karneval og masker hører sammen. I Venezia kryr det av små og store maskeverksteder og butikker hvor de selger masker. Midt i byen, i en liten bakgate ikke langt unna Scuola Grande san Rocca, ligger det et bitte lite verksted. Det eies og drives ac Cueros fra Argentina og hennes italienske ektemann. Cueros kan fortelle at hun har bodd i Venezia i flere år, og både hun og mannen livnærer seg av å selge sine egne masker. Cueros lager masker av to ulike materialer, lær og pappmasjé.
Vi bruker masker til å skjule oss. Å ta av seg masken etter karnevalstiden er over kan være et flott symbol på at vi ønsker å åpne livet vårt. Åpne det for Gud og for medmennesker.
Jeg var fortsatt uten kamera. Men lysmåleren likte nok å terge meg, for noen av bildene ble, om ikke perfekte, så i alle fall nesten bra. Som dette som er tatt in i verkstedet/butikken til Cueros. Jeg husker godt denne dagen. Jeg hadde vandret rundt og vært inne i et utall små maskebutikker. Men klarte ikke å riste opp nok mot til å starte en samtale for å få informasjon til fasteboken. Men inne hos Cueros ble det med ett helt naturlig. Jeg var der inne lenge og så på hvordan hun arbeidet, og før jeg gikk grov jeg dypt i lommeboka og kjøpte lærmasken som du ser på bildet over.
Vel ute av butikken måtte jeg finne en café hvor jeg satte meg ned med en cappuccino. Tok opp dagboken min og skrev ned historien om Cueros, og kjente meg som en aldri så liten forfatter........ Den samme følelsen, av å være an aldri så liten forfatter, har jeg forresten hatt en gang til i Venezia, noen år senere, da glasskunstneren Mauro tok meg med på restaurant og presnterte meg som en kjent reiseforfatter. Jeg ble virkelig oppvartet som en også, og hadde en uforglemmelig lunsj.....som du kan lese om her.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
I 2007 gav jeg ut boken "40 dager - fra karneval til oppstandelse" via IKO-forlaget
I løpet av fastetiden i år blogger jeg fra boka, fortellinger fra da jeg jobbet med den, og om hvordan jeg, og andre, bruker materialet.
Kirkens Nødhjelp har latt seg inspirere av regnbuekalenderen i boka, og utviklet det videre til bruk i fastetiden. Mer om dette finner du her.
Comments